ATESTY

Oeko-Tex® Standard 100 jest europejskim odpowiednikiem polskich atestów (bezpieczny dla dziecka, bezpieczny dla niemowląt). Stosowany jest w krajach UE, produkty posiadające certyfikat Oeko-Tex® Standard 100 nie muszą posiadać polskich certyfikatów.

 

Oeko-Tex Standard 100 to certyfikat dla produktu, obejmujący właściwości gotowych produktów lub półproduktów (np. akcesoria, materiały, nici, barwniki) związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem konsumentów.

 

Odzież z tym oznaczeniem nie może zawierać substancji szkodliwych dla zdrowia konsumentów, w tym substancji prawnie zakazanych oraz związków chemicznych o znanym szkodliwym działaniu. Zawartość wielu szkodliwych substancji takich jak: chrom, nikiel, ołów, formaldehyd oraz niektóre pestycydy - jest dozwolona lecz mocno ograniczona. Testowanie produktów na obecność substancji szkodliwych w ramach Oeko-Tex Standard 100 jest dostosowane do przeznaczenia danego wyrobu (np. testy ubrań dla dzieci są bardziej rygorystyczne niż testy tkanin do użytku domowego). Certyfikat koncentruje się na właściwościach gotowych produktów lub półproduktów. Jego celem jest wpływ produktu na zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników.

 

Wszystkie składniki produkowanej przez Dartomik odzieży posiadają odrębny atest Oeko-Tex® Standard 100 (nici, bawełna, napy ,druki )


Download
gramatura oswiadczenie.pdf
Adobe Acrobat Document 330.6 KB
Download
Atest druk
API6.pdf
Adobe Acrobat Document 165.9 KB
Download
napy zatrzaski.pdf
Adobe Acrobat Document 591.6 KB


Download
nici.pdf
Adobe Acrobat Document 101.8 KB
Download
Certyfikat na bawełnę oragniczną
GOTS Scope Certificate Nahar Spinning Mi
Adobe Acrobat Document 609.4 KB


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Częste pytanie które słyszę od Klientów, dotyczy przenikania barwnika na inny kolor podczas prania, pytania dotyczące kurczliwości itp.

 

Zapraszam do zapoznania z poniższym tekstem.

 

         Tkaniny bawełniane firmy Teofilów stosowane przez Dartomik, podlegają rygorystycznym badaniom przed wprowadzeniem do obrotu. Badania są prowadzone na bawełnie zarówno przed barwieniem jak i po barwieniu z uwzględnieniem specyfiki procesu produkcji jaki występuje w Dartomiku , np. zachowania nakazanej kurczliwości, grubości materiału, łączenia kolorów, zwiększonego tarcia związanego z użytkowaniem przez raczkujące dzieci, odporność koloru na pot, ślinę itp. Przykładowy test (robocza wersja) przestawia foto j/n. Każda partia materiału przechodzi stosowne badanie w celu zachowania i powtarzalności jakości . Materiały przed opuszczeniem magazynów są szczegółowo przeglądane metr po metrze, efektem końcowym jest doskonałej jakości produkowany przez nas produkt , co często można wyczytać w komentarzach na aukcjach naszych Klientów.

          Reasumując, w wyrobach produkowanych przez Dartomik, w oparciu o bawełnę producenta Teofilów (jeżeli będą zachowane podstawowe warunki konserwacji bawełny), istnieje sporadyczne ryzyko uszkodzeń, przebarwień materiału jak i innych wad materiałowych, powodujących trwałe uszkodzenie związane z działaniem wody i środków chemicznych .

 

          Najczęstszym błędem w użytkowaniu jest poddanie produktu zbyt wysokiej temperaturze, zły dobór środków piorących lub ich nadmiar.

powiększ
powiększ

KONSERWACJA WYROBÓW WŁÓKIENNICZYCH

Aby użytkowany wyrób odzieżowy nie uległ zniszczeniu i jak najdłużej zachował swój pierwotny wygląd należy przeprowadzać  konserwację zgodnie z zaleceniami producenta. Producenci odzieży na całym świecie określają sposób konserwacji za pomocą znaków graficznych (piktogramów) znajdujących się na wszywkach po wewnętrznej stronie gotowego wyrobu odzieżowego. Oznaczenia te podają najwyższą granicę dozwolonych czynności konserwacyjnych.  Podstawowymi zabiegami związanymi z konserwacją wyrobów włókienniczych jest : pranie, suszenie, prasowanie oraz czyszczenie chemiczne.

           

          Oprócz informacji zawartych w przepisach konserwacji  ważne jest również przestrzeganie następujących zasad:

1. Wyrobów białych nie należy prać razem z kolorowymi i czarnymi.

2. Unikać stosowania detergentów i wybielaczy, które niszczą włókna.

3. Stosować proszki i inne detergenty zgodnie z ich przeznaczeniem i w  ilościach  zalecanych przez producentów dla danego kraju EU.

4. Środki wybielające stosować jedynie do wyrobów białych  zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

5. Usuwanie plam  z wyrobów kolorowych przeprowadzać po wykonaniu wcześniejszej  próby na działanie środka w miejscach mało widocznych .

6. Podczas prania należy najpierw  dokładnie rozpuścić proszek lub inny detergent w   wodzie a następnie  zanurzyć  w niej wyrób.

7. Nie suszyć na słońcu.

8. Prasować na lewej stronie.

       

        Przestrzeganie wyżej wymienionych zasad pozwoli na utrzymanie wyrobów odzieżowych jak najdłużej w dobrym  nie zmienionym stanie, przez co przedłuży  się znacznie okres  ich użytkowania.

 

RADY PRAKTYCZNE

 

       Naturalna kurczliwość bawełny wg  polskiej normy PN-P-84004: 2003 wynosi 6 %. Producent „Teofilów” podaje kurczliwość ok 4 %,  co jest doskonałym wynikiem jeżeli chodzi o bawełnę dwurzędową. Każda 100 % bawełna produkowana na świecie skurczy się podczas prania o wartość podaną przez producenta. Niestety, często brak wiedzy o kurczliwości powoduje, że klienci są zdziwieni zachowaniem bawełny i w jaki sposób zachowuje się bawełna zamoczona nawet w niskiej temperaturze.

 

       Aby zapobiec  kurczeniu  bawełny, winno się po praniu lub zamoczeniu, a przed powieszeniem  wyprany wyrób nieznacznie wyciągnąć, tak jak to czyniły nasze babcie po praniu pościeli.  Taka informacje warto zamieścić na aukcjach, powinna zapobiec  sytuacji, w której Klienci są zdziwieni, że bawełna  kurczy  się. 

 

       Kurczliwość bawełny w procesie prania, świadczy tylko i wyłącznie o tym, że mamy do czynienia z najlepszą bawełną. Dzianiny, które zawierają poniżej 100 % nie kurczą się ( często tak bywa, że producenci podają 100 % bawełny, a w rzeczywistości jest to elanobawełna). Elanobawełna nie powinna być dopuszczona do produkcji bielizny dla niemowląt i dzieci.

DARTOMIK - Producent Markowej Bielizny Niemowlęcej

Jarosław Kojder

NIP: 879 129 51 76      REGON: 871525780

Zakład produkcyjny ul. Karola Szajnochy 9,  85-738 Bydgoszcz PL     POLSKA


 

 

 

właściciel

Jarosław Kojder

505 34 18 57

 

 

 

dział przygotowania

produkcji:

p. Justyna

503 17 03 22

 

 

 

dział informatyczny i

zewnętrzna obsługa

informatyczna:

 

 

 

 

przedstawiciel  handlowy



Poleć nas: